JJD0E138MSED
Part Number
JJD0E138MSED
Manufacturer
Nichicon
Category
Capacitors
Description
CAP 1300F 20% 2.5V CHASSIS MOUNT
JJD0E138MSED Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models JJD0E138MSED PCB Footprint and Symbol
Brand Nichicon
Product Line Passive Components
Subcategory Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Series EVerCAP® JJD
Capacitance 1300F
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance) 6 mOhm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 60°C
Termination Screw Terminals
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Lead Spacing 0.740" (18.80mm)
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) 5.433" (138.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 60°C