KAL50FB1R00
Part Number
KAL50FB1R00
Manufacturer
Stackpole Electronics
Category
Resistors
Description
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 50W
KAL50FB1R00 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models KAL50FB1R00 PCB Footprint and Symbol
Brand Stackpole Electronics
Product Line Passive Components
Subcategory Chassis Mount Resistors
Series KAL
Resistance 1 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 50W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Features Moisture Resistant
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height - Seated (Max) 0.641" (16.28mm)