KMC8144TVT1000A
Part Number
KMC8144TVT1000A
Manufacturer
NXP
Category
Embedded Processors & Controllers
Description
IC DSP 783FCBGA
KMC8144TVT1000A Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models KMC8144TVT1000A PCB Footprint and Symbol
Brand NXP
Product Line Semiconductors
Subcategory DSP (Digital Signal Processors)
Series StarCore
Type SC3400 Core
Interface EBI/EMI, Ethernet, I²C, PCI, Serial RapidIO, SPI, TDM, UART, UTOPIA
Clock Rate 1GHz
Non-Volatile Memory ROM (96 kB)
On-Chip RAM 10.5MB
Voltage - I/O 3.30V
Voltage - Core 1.00V
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TJ)