KMPC8358VRAGDGA
| Part Number | KMPC8358VRAGDGA |
| Manufacturer | NXP |
| Category | Embedded Processors & Controllers |
| Description | IC MPU MPC83XX 400MHZ 668BGA |
KMPC8358VRAGDGA Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | KMPC8358VRAGDGA PCB Footprint and Symbol |
| Brand | NXP |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Microprocessors |
| Series | MPC83xx |
| Core Processor | PowerPC e300 |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Speed | 400MHz |
| Co-Processors/DSP | Communications; QUICC Engine |
| RAM Controllers | DDR, DDR2 |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | - |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (1) |
| SATA | - |
| USB | USB 1.x (1) |
| Voltage - I/O | 1.8V, 2.5V, 3.3V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 105°C (TA) |
| Security Features | - |
| Package / Case | 668-BBGA Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 668-PBGA-PGE (29x29) |
Quick Inquiry
| In Stock | 468 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
