KRE2ALA2RBB
| Part Number | KRE2ALA2RBB |
| Manufacturer | ZF Electronics |
| Category | Switches |
| Description | SWITCH ROCKER SPST 16A 125V |
KRE2ALA2RBB Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | KRE2ALA2RBB PCB Footprint and Symbol |
| Brand | ZF Electronics |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Rocker Switches |
| Series | KR |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | SPST |
| Switch Function | On-Off |
| Current Rating (Amps) | 16A (AC), 10A (DC) |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | 28V |
| Actuator Type | Flat - Illuminated |
| Color - Actuator/Cap | Red |
| Actuator Marking | No Marking |
| Illumination Type, Color | Neon, Red |
| Illumination Voltage (Nominal) | 110 VAC |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Features | - |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 19.40mm x 13.00mm |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
Quick Inquiry
| In Stock | 2258 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
