L1CU-LME1000000000
| Part Number | L1CU-LME1000000000 |
| Manufacturer | Lumileds |
| Category | LED Lighting |
| Description | LED LUXEON CZ LIME SMD |
L1CU-LME1000000000 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | L1CU-LME1000000000 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Lumileds |
| Product Line | Optoelectronics |
| Subcategory | LED Lighting - Color |
| Series | LUXEON CZ |
| Color | Lime |
| Wavelength | - |
| Current - Test | 350mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | - |
| Lumens/Watt @ Current - Test | - |
| Current - Max | 1.05A |
| Flux @ Current/Temperature - Test | 122lm (Typ) |
| Temperature - Test | 85°C |
| Viewing Angle | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 3-SMD, No Lead |
| Supplier Device Package | 3-SMD |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.079" W (2.00mm x 2.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.036" (0.92mm) |
Quick Inquiry
| In Stock | 4655 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
