L6229DTR
| Part Number | L6229DTR |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC MOTOR DRIVER 12V-52V 24SO |
L6229DTR Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | L6229DTR PCB Footprint and Symbol |
| Brand | STMicroelectronics |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Motor Drivers, Controllers |
| Series | STSPIN L62 |
| Motor Type - Stepper | - |
| Motor Type - AC, DC | Brushless DC (BLDC) |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Output Configuration | Half Bridge (3) |
| Interface | Parallel |
| Technology | BiCDMOS |
| Step Resolution | - |
| Applications | General Purpose |
| Current - Output | 1.4A |
| Voltage - Supply | 12V ~ 52V |
| Voltage - Load | 12V ~ 52V |
| Operating Temperature | -25°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 24-SO |
Quick Inquiry
| In Stock | 2077 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
