LAN89730AMR-A-V03
| Part Number | LAN89730AMR-A-V03 |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Category | Interface ICs |
| Description | IC ETHERNET CTLR 56VQFN |
LAN89730AMR-A-V03 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | LAN89730AMR-A-V03 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Microchip Technology |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Controllers |
| Series | Automotive |
| Protocol | Ethernet |
| Function | Bridge, USB to Ethernet |
| Interface | USB |
| Standards | USB 2.0, 10/100 Base-T/TX PHY |
| Voltage - Supply | 1.2V, 3.3V |
| Current - Supply | 30mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 56-VQFN (8x8) |
Quick Inquiry
| In Stock | 224 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
