LDS8680008-T2
| Part Number | LDS8680008-T2 |
| Manufacturer | IXYS Integrated Circuits Division |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC LED DRIVER RGLTR 400MA 8TDFN |
LDS8680008-T2 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | LDS8680008-T2 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | IXYS Integrated Circuits Division |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | LED Drivers |
| Series | PowerLite™ |
| Type | DC DC Regulator |
| Topology | Switched Capacitor (Charge Pump) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Supply (Min) | 2.7V |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output | 6V |
| Current - Output / Channel | 400mA (Flash) |
| Frequency | 1MHz |
| Dimming | - |
| Applications | Camera Flash |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-TDFN (2x3) |
Quick Inquiry
| In Stock | 483 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
