LM2647MTCX
| Part Number | LM2647MTCX |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC REG CTRLR BUCK 28TSSOP |
LM2647MTCX Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | LM2647MTCX PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Series | - |
| Output Type | Transistor Driver |
| Function | Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Phases | 2 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 5.5V ~ 28V |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 500kHz |
| Duty Cycle (Max) | 75% |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Clock Sync | No |
| Serial Interfaces | - |
| Control Features | Current Limit, Enable, Frequency Control, Power Good, Soft Start |
| Operating Temperature | -5°C ~ 125°C (TJ) |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 376 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
