LM4040D41QFTA
| Part Number | LM4040D41QFTA |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Category | Power Management ICs |
| Description | VREG SHUNT REFERENCE SSOT23 |
LM4040D41QFTA Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | LM4040D41QFTA PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Diodes Incorporated |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Voltage Reference |
| Series | - |
| Reference Type | Shunt |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 4.1V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Current - Output | 15mA |
| Tolerance | ±1% |
| Temperature Coefficient | - |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | - |
| Noise - 10Hz to 10kHz | - |
| Voltage - Input | - |
| Current - Supply | - |
| Current - Cathode | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Supplier Device Package | SOT-23 |
Quick Inquiry
| In Stock | 328 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
