LMD18200T/NOPB
| Part Number | LMD18200T/NOPB |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC MTR DRV BIPLR 12-55V TO220-11 |
LMD18200T/NOPB Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | LMD18200T/NOPB PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Motor Drivers, Controllers |
| Series | - |
| Motor Type - Stepper | Bipolar |
| Motor Type - AC, DC | Brushed DC |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Output Configuration | Low Side (2) |
| Interface | Parallel |
| Technology | Bi-CMOS, DMOS |
| Step Resolution | - |
| Applications | General Purpose |
| Current - Output | 3A |
| Voltage - Supply | 12V ~ 55V |
| Voltage - Load | 12V ~ 55V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-11 (Formed Leads) |
| Supplier Device Package | TO-220-11 |
Quick Inquiry
| In Stock | 24372 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
