LRSE-18-075-A-00-10-A
Part Number
LRSE-18-075-A-00-10-A
Manufacturer
Alliance Sensors Group
Category
Specialized Sensors
Description
SENSOR LINEAR 76.2MM CONNECTOR
LRSE-18-075-A-00-10-A Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LRSE-18-075-A-00-10-A PCB Footprint and Symbol
Brand Alliance Sensors Group
Product Line Sensors
Subcategory Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Series LRS-18
For Measuring Linear Position
Technology LVIT (Linear Variable Inductance Transducer)
Rotation Angle - Electrical, Mechanical -
Linear Range 0 ~ 76.20mm (0 ~ 3.00")
Output 0 V ~ 10 V
Output Signal -
Actuator Type Round Shaft
Linearity ±0.15%
Resistance -
Resistance Tolerance -
Voltage - Supply 0V ~ 10V
Mounting Type Chassis Mount
Termination Style Connector
Operating Temperature -20°C ~ 85°C