LSM115J
| Part Number | LSM115J |
| Manufacturer | Microsemi Corporation |
| Category | Diodes & Rectifiers |
| Description | DIODE SCHOTTKY 15V 1A DO214BA |
LSM115J Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | LSM115J PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Microsemi |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Rectifiers - Single |
| Series | - |
| Diode Type | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 15V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 220mV @ 1A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10mA @ 15V |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214BA |
| Supplier Device Package | DO-214BA |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
Quick Inquiry
| In Stock | 168 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
