LTC1068-50CG#TRPBF
Part Number
LTC1068-50CG#TRPBF
Manufacturer
Linear Technology/Analog Devices
Category
Interface ICs
Description
IC FILTER 50KHZ SWITCHED 28SSOP
LTC1068-50CG#TRPBF Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LTC1068-50CG#TRPBF PCB Footprint and Symbol
Brand Linear Technology/Analog Devices
Product Line Semiconductors
Subcategory Active Filters
Series -
Filter Type Universal Switched Capacitor
Frequency - Cutoff or Center 50kHz
Number of Filters 4
Filter Order 8th
Voltage - Supply 3.14V ~ 11V, ±3.14V ~ 5.5V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)