LV88553RTXG
| Part Number | LV88553RTXG |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Category | Power Management ICs |
| Description | NON-AUTO BLDC MOTOR DRIVE |
LV88553RTXG Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | LV88553RTXG PCB Footprint and Symbol |
| Brand | ON Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Motor Drivers, Controllers |
| Series | - |
| Motor Type - Stepper | - |
| Motor Type - AC, DC | Brushless DC (BLDC) |
| Function | Controller - Commutation, Direction Management |
| Output Configuration | Pre-Driver - Half Bridge |
| Interface | PWM |
| Technology | - |
| Step Resolution | - |
| Applications | General Purpose |
| Current - Output | 50mA |
| Voltage - Supply | 3.9V ~ 16V |
| Voltage - Load | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VFQFN |
| Supplier Device Package | 20-VCT (3x3) |
Quick Inquiry
| In Stock | 3254 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
