M74HC4017B1R
| Part Number | M74HC4017B1R |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Category | Logic ICs |
| Description | IC COUNTER/DIVIDER DECADE 16-DIP |
M74HC4017B1R Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | M74HC4017B1R PCB Footprint and Symbol |
| Brand | STMicroelectronics |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Counters, Dividers |
| Series | 74HC |
| Logic Type | Counter, Decade |
| Direction | Up |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 10 |
| Reset | Asynchronous |
| Timing | - |
| Count Rate | 48MHz |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 16-DIP |
Quick Inquiry
| In Stock | 100 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
