M74HC670M1R
| Part Number | M74HC670M1R |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Category | Logic ICs |
| Description | IC REGISTER 4WORD X 4BIT 16-SOIC |
M74HC670M1R Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | M74HC670M1R PCB Footprint and Symbol |
| Brand | STMicroelectronics |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Shift Registers |
| Series | 74HC |
| Logic Type | Register File |
| Output Type | Tri-State |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Function | Universal |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SO |
Quick Inquiry
| In Stock | 233 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
