MB96F326RSBPMC-GSE2
| Part Number | MB96F326RSBPMC-GSE2 |
| Manufacturer | Fujitsu Electronics |
| Category | Embedded Processors & Controllers |
| Description | IC MCU 16BIT 288KB FLASH 80LQFP |
MB96F326RSBPMC-GSE2 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MB96F326RSBPMC-GSE2 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Fujitsu Electronics |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Microcontrollers |
| Series | F²MC-16FX MB96320 |
| Core Processor | F²MC-16FX |
| Core Size | 16-Bit |
| Speed | 56MHz |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SCI, UART/USART |
| Peripherals | DMA, LVD, LVR, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 66 |
| Program Memory Size | 288KB (288K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| RAM Size | 12K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 18x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Supplier Device Package | 80-LQFP (12x12) |
Quick Inquiry
| In Stock | 129 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
