MBRB20100CT-TP
Part Number
MBRB20100CT-TP
Manufacturer
Micro Commercial Co
Category
Diodes & Rectifiers
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK
MBRB20100CT-TP Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MBRB20100CT-TP PCB Footprint and Symbol
Brand Micro Commercial Co
Product Line Semiconductors
Subcategory Rectifiers - Arrays
Series -
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850mV @ 10A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 150µA @ 100V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C