MC1003-000-502
Part Number
MC1003-000-502
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
POT 5K OHM 0.19W PLASTIC LINEAR
MC1003-000-502 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MC1003-000-502 PCB Footprint and Symbol
Brand Nidec Copal Electronics
Product Line Passive Components
Subcategory Rotary Potentiometers, Rheostats
Series MC1003
Resistance (Ohms) 5k
Tolerance ±20%
Power (Watts) 0.19W
Built in Switch None
Number of Turns 3
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Rotation 1080°
Resistive Material Conductive Plastic
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.650" (16.50mm)
Actuator Diameter 0.118" (3.00mm)