MC14518BCPG
| Part Number | MC14518BCPG |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Category | Logic ICs |
| Description | IC COUNTER BCD 4BIT 16DIP |
MC14518BCPG Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MC14518BCPG PCB Footprint and Symbol |
| Brand | ON Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Counters, Dividers |
| Series | 4000B |
| Logic Type | BCD Counter |
| Direction | Up |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Reset | Asynchronous |
| Timing | Synchronous |
| Count Rate | 8MHz |
| Trigger Type | Positive, Negative |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 16-DIP |
Quick Inquiry
| In Stock | 459 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
