MC705JP7CPE
| Part Number | MC705JP7CPE |
| Manufacturer | NXP |
| Category | Embedded Processors & Controllers |
| Description | IC MCU 8BIT 6KB OTP 28DIP |
MC705JP7CPE Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MC705JP7CPE PCB Footprint and Symbol |
| Brand | NXP |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Microcontrollers |
| Series | HC05 |
| Core Processor | HC05 |
| Core Size | 8-Bit |
| Speed | 2.1MHz |
| Connectivity | SIO |
| Peripherals | POR, Temp Sensor, WDT |
| Number of I/O | 22 |
| Program Memory Size | 6KB (6K x 8) |
| Program Memory Type | OTP |
| EEPROM Size | - |
| RAM Size | 224 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 4x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Supplier Device Package | 28-PDIP |
Quick Inquiry
| In Stock | 113 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
