MC8641DTHX1250HC
Part Number
MC8641DTHX1250HC
Manufacturer
NXP
Category
Embedded Processors & Controllers
Description
IC MPU MPC86XX 1.25GHZ 1023BGA
MC8641DTHX1250HC Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MC8641DTHX1250HC PCB Footprint and Symbol
Brand NXP
Product Line Semiconductors
Subcategory Microprocessors
Series MPC86xx
Core Processor PowerPC e600
Number of Cores/Bus Width 2 Core, 32-Bit
Speed 1.25GHz
Co-Processors/DSP -
RAM Controllers DDR, DDR2
Graphics Acceleration No
Display & Interface Controllers -
Ethernet 10/100/1000Mbps (4)
SATA -
USB -
Voltage - I/O 1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)