MC9S08QG44CDTE
Part Number
MC9S08QG44CDTE
Manufacturer
NXP
Category
Embedded Processors & Controllers
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 16TSSOP
MC9S08QG44CDTE Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MC9S08QG44CDTE PCB Footprint and Symbol
Brand NXP
Product Line Semiconductors
Subcategory Microcontrollers
Series S08
Core Processor S08
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity I²C, SCI, SPI
Peripherals LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 12
Program Memory Size 4KB (4K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)