MC9S12T64MPKE16
Part Number
MC9S12T64MPKE16
Manufacturer
NXP
Category
Embedded Processors & Controllers
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80FQFP
MC9S12T64MPKE16 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MC9S12T64MPKE16 PCB Footprint and Symbol
Brand NXP
Product Line Semiconductors
Subcategory Microcontrollers
Series HCS12
Core Processor HCS12
Core Size 16-Bit
Speed 16MHz
Connectivity EBI/EMI, SCI, SPI
Peripherals LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 59
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 2K x 8
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.25V ~ 2.75V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)