MCF5211CEP66
| Part Number | MCF5211CEP66 |
| Manufacturer | NXP |
| Category | Embedded Processors & Controllers |
| Description | IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN |
MCF5211CEP66 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MCF5211CEP66 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | NXP |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Microcontrollers |
| Series | MCF521x |
| Core Processor | Coldfire V2 |
| Core Size | 32-Bit |
| Speed | 66MHz |
| Connectivity | CANbus, I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 33 |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 8x12b |
| Oscillator Type | External |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 64-QFN-EP (9x9) |
Quick Inquiry
| In Stock | 274 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
