MCF52210CVM66
Part Number
MCF52210CVM66
Manufacturer
NXP
Category
Embedded Processors & Controllers
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 81MAPBGA
MCF52210CVM66 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MCF52210CVM66 PCB Footprint and Symbol
Brand NXP
Product Line Semiconductors
Subcategory Microcontrollers
Series MCF5221x
Core Processor Coldfire V2
Core Size 32-Bit
Speed 66MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 55
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)