MCF52268VN80J
Part Number
MCF52268VN80J
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144BGA
MCF52268VN80J Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MCF52268VN80J PCB Footprint and Symbol
Subcategory Microcontrollers
Series -
Core Processor Coldfire V2
Core Size 32-Bit
Speed 80MHz
Connectivity CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, QSPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 96
Program Memory Size 512KB (512K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)