MCF5232CVM150J
Part Number
MCF5232CVM150J
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 196MAPBGA
MCF5232CVM150J Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MCF5232CVM150J PCB Footprint and Symbol
Subcategory Microcontrollers
Series MCF523x
Core Processor Coldfire V2
Core Size 32-Bit
Speed 150MHz
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals DMA, WDT
Number of I/O 97
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
EEPROM Size -
RAM Size 64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.4V ~ 1.6V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)