MCF5253CVM140J
Part Number
MCF5253CVM140J
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 225MAPBGA
MCF5253CVM140J Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MCF5253CVM140J PCB Footprint and Symbol
Subcategory Microcontrollers
Series MCF525x
Core Processor Coldfire V2
Core Size 32-Bit
Speed 140MHz
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, QSPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals DMA, WDT
Number of I/O -
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
EEPROM Size -
RAM Size 128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.08V ~ 1.32V
Data Converters A/D 6x12b
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)