MCF53010CQT240
Part Number
MCF53010CQT240
Manufacturer
NXP
Category
Embedded Processors & Controllers
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 208TQFP
MCF53010CQT240 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MCF53010CQT240 PCB Footprint and Symbol
Brand NXP
Product Line Semiconductors
Subcategory Microcontrollers
Series MCF5301x
Core Processor Coldfire V3
Core Size 32-Bit
Speed 240MHz
Connectivity EBI/EMI, Ethernet, I²C, Memory Card, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Peripherals DMA, PWM, WDT
Number of I/O 61
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
EEPROM Size -
RAM Size 128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.08V ~ 3.6V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)