MCF53011CQT240
| Part Number | MCF53011CQT240 |
| Manufacturer | NXP |
| Category | Embedded Processors & Controllers |
| Description | IC MCU 32BIT ROMLESS 208TQFP |
MCF53011CQT240 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MCF53011CQT240 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | NXP |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Microcontrollers |
| Series | MCF5301x |
| Core Processor | Coldfire V3 |
| Core Size | 32-Bit |
| Speed | 240MHz |
| Connectivity | EBI/EMI, Ethernet, I²C, Memory Card, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG |
| Peripherals | DMA, PWM, WDT |
| Number of I/O | 61 |
| Program Memory Size | - |
| Program Memory Type | ROMless |
| EEPROM Size | - |
| RAM Size | 128K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.08V ~ 3.6V |
| Data Converters | - |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 208-LQFP |
| Supplier Device Package | 208-TQFP (28x28) |
Quick Inquiry
| In Stock | 402 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
