MCIMX515DJZK8C
| Part Number | MCIMX515DJZK8C |
| Manufacturer | NXP |
| Category | Embedded Processors & Controllers |
| Description | IC MPU I.MX51 800MHZ 529BGA |
MCIMX515DJZK8C Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MCIMX515DJZK8C PCB Footprint and Symbol |
| Brand | NXP |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Microprocessors |
| Series | i.MX51 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A8 |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Speed | 800MHz |
| Co-Processors/DSP | Multimedia; NEON™ SIMD |
| RAM Controllers | LPDDR, DDR2 |
| Graphics Acceleration | Yes |
| Display & Interface Controllers | Keypad, LCD |
| Ethernet | 10/100Mbps (1) |
| SATA | - |
| USB | USB 2.0 (3), USB 2.0 + PHY (1) |
| Voltage - I/O | 1.2V, 1.875V, 2.775V, 3.0V |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C (TC) |
| Security Features | ARM TZ, Boot Security, Cryptography, RTIC, Secure Fusebox, Secure JTAG, Secure Memory, Secure RTC |
| Package / Case | 527-TFBGA |
| Supplier Device Package | 527-BGA (13x13) |
Quick Inquiry
| In Stock | 257 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
