MCNA120UI2200TED
| Part Number | MCNA120UI2200TED |
| Manufacturer | IXYS |
| Category | Thyristors |
| Description | MOD THYRISTOR TRI 22KV TO-240 |
MCNA120UI2200TED Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MCNA120UI2200TED PCB Footprint and Symbol |
| Brand | IXYS |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | SCRs - Modules |
| Series | - |
| Structure | Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes - IGBT with Diode |
| Number of SCRs, Diodes | 3 SCRs, 3 Diodes |
| Voltage - Off State | 2.2kV |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | - |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | - |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.4V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 70mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 500A, 540A |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 100mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | TO-240AA |
Quick Inquiry
| In Stock | 362 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
