MGB15N40CLT4
| Part Number | MGB15N40CLT4 |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Category | Transistors |
| Description | IGBT 440V 15A 150W D2PAK |
MGB15N40CLT4 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MGB15N40CLT4 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | ON Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | IGBTs - Single |
| Series | - |
| IGBT Type | - |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 440V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 15A |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 50A |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.9V @ 4V, 25A |
| Power - Max | 150W |
| Switching Energy | - |
| Input Type | Logic |
| Gate Charge | - |
| Td (on/off) @ 25°C | -/4µs |
| Test Condition | 300V, 6.5A, 1kOhm |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Supplier Device Package | D2PAK |
Quick Inquiry
| In Stock | 392 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
