MHP-TAC15-12-90
Part Number
MHP-TAC15-12-90
Manufacturer
Littelfuse
Category
Temperature Sensors
Description
PPTC RESETTABLE THERM BRKR 90DEG
MHP-TAC15-12-90 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MHP-TAC15-12-90 PCB Footprint and Symbol
Brand Littelfuse
Product Line Sensors
Subcategory Thermostats - Mechanical
Series MHP-TAC
Circuit SPST-NC
Switching Temperature 194°F (90°C)
Reset Temperature 104°F (40°C)
Current Rating - AC -
Current Rating - DC 25A (12V), 80A (5V)
Tolerance ±9°F (±5°C)