MI0603J680R-10
Part Number
MI0603J680R-10
Manufacturer
Laird-Signal Integrity Products
Category
Filters
Description
FERRITE BEAD 68 OHM 0603 1LN
MI0603J680R-10 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MI0603J680R-10 PCB Footprint and Symbol
Brand Laird-Signal Integrity Products
Product Line Passive Components
Subcategory Ferrite Beads and Chips
Series MI
Filter Type Power Line
Number of Lines 1
Impedance @ Frequency 68 Ohms @ 100MHz
Current Rating (Max) 1A
DC Resistance (DCR) (Max) 100 mOhm
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mounting Type Surface Mount
Height (Max) 0.037" (0.95mm)
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)