MIMXRT1021CAG4A
| Part Number | MIMXRT1021CAG4A |
| Manufacturer | NXP |
| Category | Embedded Processors & Controllers |
| Description | I.MXRT1020 144LQFP |
MIMXRT1021CAG4A Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MIMXRT1021CAG4A PCB Footprint and Symbol |
| Brand | NXP |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Microprocessors |
| Series | - |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M7 |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Speed | 396MHz |
| Co-Processors/DSP | - |
| RAM Controllers | SDRAM |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | - |
| Ethernet | 10/100Mbps (1) |
| SATA | - |
| USB | USB 2.0 OTG + PHY (1) |
| Voltage - I/O | 1.8V, 3.3V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TJ) |
| Security Features | Ciphers, eFuse, RNG, Secure RTC |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Supplier Device Package | 144-LQFP (20x20) |
Quick Inquiry
| In Stock | 387 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
