MMBZ5250BS-7
Part Number
MMBZ5250BS-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Category
Diodes & Rectifiers
Description
DIODE ZENER ARRAY 20V SOT363
MMBZ5250BS-7 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MMBZ5250BS-7 PCB Footprint and Symbol
Brand Diodes Incorporated
Product Line Semiconductors
Subcategory Zener Diodes - Arrays
Series -
Configuration 2 Independent
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 20V
Tolerance ±5%
Power - Max 200mW
Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900mV @ 10mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C