MPC745BVT300LE
Part Number
MPC745BVT300LE
Manufacturer
NXP
Category
Embedded Processors & Controllers
Description
IC MPU MPC7XX 300MHZ 255FCBGA
MPC745BVT300LE Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MPC745BVT300LE PCB Footprint and Symbol
Brand NXP
Product Line Semiconductors
Subcategory Microprocessors
Series MPC7xx
Core Processor PowerPC
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Speed 300MHz
Co-Processors/DSP -
RAM Controllers -
Graphics Acceleration No
Display & Interface Controllers -
Ethernet -
SATA -
USB -
Voltage - I/O 2.5V, 3.3V
Operating Temperature 0°C ~ 105°C (TA)