MPC745BVT300LE
| Part Number | MPC745BVT300LE |
| Manufacturer | NXP |
| Category | Embedded Processors & Controllers |
| Description | IC MPU MPC7XX 300MHZ 255FCBGA |
MPC745BVT300LE Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MPC745BVT300LE PCB Footprint and Symbol |
| Brand | NXP |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Microprocessors |
| Series | MPC7xx |
| Core Processor | PowerPC |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Speed | 300MHz |
| Co-Processors/DSP | - |
| RAM Controllers | - |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | - |
| Ethernet | - |
| SATA | - |
| USB | - |
| Voltage - I/O | 2.5V, 3.3V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 105°C (TA) |
| Security Features | - |
| Package / Case | 255-BBGA, FCBGA |
| Supplier Device Package | 255-FCPBGA (21x21) |
Quick Inquiry
| In Stock | 316 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
