MPC8360ECZUAJDGA
| Part Number | MPC8360ECZUAJDGA |
| Manufacturer | NXP |
| Category | Embedded Processors & Controllers |
| Description | IC MPU MPC83XX 533MHZ 740TBGA |
MPC8360ECZUAJDGA Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MPC8360ECZUAJDGA PCB Footprint and Symbol |
| Brand | NXP |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Microprocessors |
| Series | MPC83xx |
| Core Processor | PowerPC e300 |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Speed | 533MHz |
| Co-Processors/DSP | Communications; QUICC Engine, Security; SEC |
| RAM Controllers | DDR, DDR2 |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | - |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (1) |
| SATA | - |
| USB | USB 1.x (1) |
| Voltage - I/O | 1.8V, 2.5V, 3.3V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Security Features | Cryptography, Random Number Generator |
| Package / Case | 740-LBGA |
| Supplier Device Package | 740-TBGA (37.5x37.5) |
Quick Inquiry
| In Stock | 124 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
