MPC8540CVT667JC
Part Number
MPC8540CVT667JC
Manufacturer
NXP
Category
Embedded Processors & Controllers
Description
IC MPU MPC85XX 667MHZ 783FCBGA
MPC8540CVT667JC Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MPC8540CVT667JC PCB Footprint and Symbol
Brand NXP
Product Line Semiconductors
Subcategory Microprocessors
Series MPC85xx
Core Processor PowerPC e500
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Speed 667MHz
Co-Processors/DSP -
RAM Controllers DDR, SDRAM
Graphics Acceleration No
Display & Interface Controllers -
Ethernet 10/100Mbps (1), 10/100/1000Mbps (2)
SATA -
USB -
Voltage - I/O 2.5V, 3.3V
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)