MSQA6V1W5T2G
Part Number
MSQA6V1W5T2G
Manufacturer
ON Semiconductor
Category
Circuit Protection
Description
TVS DIODE 3V SC88A
MSQA6V1W5T2G Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MSQA6V1W5T2G PCB Footprint and Symbol
Brand ON Semiconductor
Product Line Power
Subcategory TVS - Diodes
Series -
Type Zener
Unidirectional Channels 4
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 3V
Voltage - Breakdown (Min) 6.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp -
Current - Peak Pulse (10/1000µs) -
Power - Peak Pulse 150W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)