NCP1071P100G
Part Number
NCP1071P100G
Manufacturer
ON Semiconductor
Category
Power Management ICs
Description
IC REG SW 700V SMPS 8DIP
NCP1071P100G Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NCP1071P100G PCB Footprint and Symbol
Brand ON Semiconductor
Product Line Semiconductors
Subcategory AC DC Converters, Offline Switchers
Series -
Output Isolation Isolated
Internal Switch(s) Yes
Voltage - Breakdown 700V
Topology Flyback
Voltage - Start Up 8.2V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 6.3V ~ 10V
Duty Cycle 68%
Frequency - Switching 100kHz
Power (Watts) 14W
Fault Protection Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Control Features -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads