NCP1200AD100R2
Part Number
NCP1200AD100R2
Manufacturer
ON Semiconductor
Category
Power Management ICs
Description
IC CTRLR PWM CM HV 8SOIC
NCP1200AD100R2 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NCP1200AD100R2 PCB Footprint and Symbol
Brand ON Semiconductor
Product Line Semiconductors
Subcategory AC DC Converters, Offline Switchers
Series -
Output Isolation Isolated
Internal Switch(s) No
Voltage - Breakdown -
Topology Flyback
Voltage - Start Up -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 16V (Max)
Duty Cycle 83%
Frequency - Switching 100kHz
Power (Watts) -
Fault Protection Current Limiting, Over Load, Short Circuit
Control Features -
Operating Temperature 0°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)