NCP1200D40R2
Part Number
NCP1200D40R2
Description
IC CTRLR PWM CM 8SOIC
NCP1200D40R2 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NCP1200D40R2 PCB Footprint and Symbol
Topology Flyback
Voltage - Start Up -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 16V (Max)
Duty Cycle 80%
Frequency - Switching 40kHz
Power (Watts) -
Fault Protection Current Limiting, Over Load, Short Circuit
Control Features -
Operating Temperature -25°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)