NCP1239CD65R2G
Part Number
NCP1239CD65R2G
Description
IC CURR MODE CTLR 65KHZ 7SOIC
NCP1239CD65R2G Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NCP1239CD65R2G PCB Footprint and Symbol
Topology Flyback
Voltage - Start Up 12V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 8.8V ~ 35V
Duty Cycle 80%
Frequency - Switching 65kHz
Power (Watts) -
Fault Protection Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage
Control Features -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads