NCV1063AD100R2G
Part Number
NCV1063AD100R2G
Manufacturer
ON Semiconductor
Category
Power Management ICs
Description
HV SWITCHER FOR LOW POWER
NCV1063AD100R2G Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NCV1063AD100R2G PCB Footprint and Symbol
Brand ON Semiconductor
Product Line Semiconductors
Subcategory AC DC Converters, Offline Switchers
Series Automotive, AEC-Q100
Output Isolation Either
Internal Switch(s) Yes
Voltage - Breakdown 670V
Topology Boost, Buck, Flyback, Forward
Voltage - Start Up 9V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 8.4V ~ 9.5V
Duty Cycle 66%
Frequency - Switching 100kHz
Power (Watts) 17.1W
Fault Protection Current Limiting, Over Load, Over Power, Over Voltage, Short Circuit
Control Features Soft Start
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)