NST65010MW6T1G
Part Number
NST65010MW6T1G
Manufacturer
ON Semiconductor
Category
Transistors
Description
TRANS 2PNP 65V 0.1A SC88-6
NST65010MW6T1G Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NST65010MW6T1G PCB Footprint and Symbol
Brand ON Semiconductor
Product Line Semiconductors
Subcategory Bipolar (BJT) - Arrays
Series -
Transistor Type 2 PNP (Dual)
Current - Collector (Ic) (Max) 100mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 65V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 650mV @ 5mA, 100mA
Current - Collector Cutoff (Max) 15nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 220 @ 2mA, 5V
Power - Max 380mW
Frequency - Transition 100MHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)